Egyszer egy rendhagyó kéréssel kerestek meg egy szomszédos országból. Egy induló lakberendezéssel foglalkozó vállalkozás tulajdonosa keresett meg, hogy tudnék-e festeni számukra art deco stílusú selyempárnákat.
Az üzletük nyitás előtt állt, amiben magas minőségű, art deco stílusú bútorokat és lakberendezési tárgyakat akartak forgalmazni. Nem tudom, hogy elindultak-e, mert sajnos akkor csapott le a korona vírus második hulláma a teljes lezárásokkal. Ez a mi közös tervezői időszakunkat is jócskán elhúzta, hiszen egyszer sem tudtunk személyesen találkozni, azóta sem. De azért született három nagyon szép megoldás, amit meg is vásároltak.
Nagyon örültem a megkeresésnek, mert nagyon szeretem ezt a stílust. Annyira kortalan a szögletes vonalvezetésével, letisztultságával, hogy azóta is megállja a helyét a lakberendezésben. Sőt! Az igazán elegáns otthonokban és szállodákban elengedhetetlen néhány ilyen stílusú bútor, tapéta, dísztárgy, vagy párna. De nézzük, hogyan is kezdődött a közös munkánk, és mi lett a végeredmény.
Innen indult a munka
Küldtek néhány képet ötletindítónak, ami valójában domborművekről készült. Aztán jött valamilyen plakátról kép. Ezeket kellett átalakítanom, hogy jól nézzenek ki párnán.
Nekiültem tanulmányozni az art deco stílusjegyeit, lakberendezési kiegészítőit, vonalvezetését. De a kérés az volt, hogy a fekete és az arany domináljon. Az árnyalások miatt azért kénytelen voltam bevonni még két bézses árnyalatot és egy kis barnát is.
A munka úgy kezdődött, hogy kinyomtattam a képeket fekete-fehérben, majd elkezdtem méretarányosan felrajzolni egy papírra a mintát. Itt még könnyű dolgom volt, mert használhattam vonalzót a szép egyenes vonalakhoz és a szögletes formákhoz. Aztán egy vastagabb selyem anyagot szereztem be, mint amit a kendő festéshez szoktam használni. A kendő anyag erre nem lett volna alkalmas, mert egy vastagabb selyemnek jobb a tartása, és a színek még telítettebbek rajta. Viszont a kifeszített selymen nagyon nehéz nyílegyenes vonalat húzni szabadkézzel. Még felrajzolni sem egyszerű a csúszós selyemre ilyesmit. Aki már festett selymet, az tudja, hogy miről beszélek. Ráadásul javítási, törlési lehetőség nincs.
Aztán elkészítettem az első darabot. A megrendelő viszont sokkal feketébbre és sokkal aranyabbra gondolt, ezért elkészült egy másik, végleges változat is. Ez valóban sokkal izgalmasabb lett a két domináns színtől. A fekete szinte bársonyos fényű, és ez még inkább kiemeli az arany csillogását.
Majd ezzel a dominanciával készítettem el a másik fekete-arany mintát is Ikaroszról. A sok vonaltól káprázott a szemem. Nagyon kellett figyelni, hogy azt a részt aranyozzam be, amit eredetileg gondoltam. Fárasztó, hosszadalmas, de nagyon izgalmas munka volt.
Szerintem nagyon szépek együtt. Így néznek ki végleges formájukban, párnaként:
Új variáció
Közben jött még egy ötlet, hogy legyen fekete-ezüst mintájú párna is, amihez ez az inspirációs ötlet jött:
Sajnos nem tudtam kideríteni, hogy kinek az alkotása, hol látható most és mi a címe. Ezt nagyon sajnálom. Remélem egyszer megláthatom valamilyen múzeumban. Az árnyékok játékát kellett valahogy síkban megjelenítenem. Ezt már teljesen magamtól rajzoltam meg. Az ezüst és a fekete mellett szürke színt is használtam.
Aztán a párnák hátoldalának a hófehér selymet szép homogén feketére festettem, és egy varrónővel párnát készíttettem belőlük. A fekete-ezüst párna ilyen lett:
Nagyon örültem ennek a megkeresésének, ami végül itt véget is ért sajnos a fentebb említett okokból. Szép kihívás volt. Szeretek egyedi elképzeléseket megvalósítani. Keressetek bátran az ötleteitekkel. Ha megvalósítható a selyemfestés eszközeivel, akkor nagy valószínűséggel vállalni fogom.
Vélemény, hozzászólás?